500 TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz

Bucak Salebi Nasıl Yapılır?

Bucak Salebi Nasıl Yapılır?

Burdur ilinin Bucak adlı ilçesinde Toros Dağları’nın en yüksek kısımlarında köyde yaşayan kişilerin özenli bir şekilde toplamakta olduğu yabani orkide çiçeklerinin yumrularından oluşturulan salep, kış mevsiminin en sevilen içecekleri arasında yer alıyor. Elbette, bu enfes içecek sadece kışın değil her mevsim büyüleyici bir tat vadediyor. Hele ki, salepli dondurma yaz aylarında ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Peki, bucak salebi nasıl yapılır?

Bucak Salebi Nasıl Yapılır? Özelliği Nedir?

Bucak adlı ilçede 800-1000 rakımlı olan Toros Dağları’nda yaz mevsiminin ilk kısımlarında toplanan orkide yumruları iyice kaynatılıp güneş altında uzun süresince kurutulur. Tüccarlar bahsi geçen bu yumruları satın alıyor ve taş değirmenlerde öğütülmesi için yola çıkıyorlar. Salep, toz haline getiriliyor. Kaynamış olan inek sütüyle ve elbette şekerle bir araya getirilip 30 ila 45 dakika kadar bir süre boyunca kısık ateş üzerinde kaynatılıp pişiriliyor. Böylece servise hazır hale geliyor. Peki bu tarifin tüm detaylarını ve püf noktalarını öğrenmek ister misiniz? İşte cevabı…

Bucak Salebi Tarifi İçin Gerekli Tüm Malzemeler

Bu tarif, 1 litre salep için geçerlidir.

  • Bir litre taze süt
  • 2.5 yemek kaşığı toz şeker (Pancar Şekeri)
  • İki çay kaşığı Bucak Salebi

Bucak Salebi Yapılışı

İlk olarak sütü iyice kaynatın. Ardından kısık ateşte sütü bekletirken daha evvel birbiri ile harmanlamış olduğunuz salep ve şekeri kaynamış olan süte azar azar ekleyin (Topaklanmaması için karıştıra karıştıra tuz eker gibi). Karıştırmaya devam edin. Bu biçimde koyu bir hal alıncaya dek karıştırın. (Ortalama 25-35 dk) Yeterli bir kıvam aldıktan sonra bardaklara pay edin. Salebin üzerine biraz da tarçın koyun. Bu, salebinize tat katacaktır. Tabii seçim bu noktada size kalmış oluyor.

Kusursuz Bir Salep Hazırlamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kusursuz bir salep hazırlamanın ilk yolu, salep malzemelerinizin kaliteli ve son derece orijinal salep olmasıdır. Ayrıca tercih ettiğiniz salep taze olmalıdır. Bu da önemli bir koşul olarak dikkat çeker. Başka bir püf nokta ise salebin çok sulu kalmaması olmaktadır. Salebin topaklanmamasına özen göstermelisiniz. Salebi değişik lezzetlerle tatlandırabilirsiniz. Bu tamamen sizin damak zevkinize kalmış bir durumdur diyebiliriz. İstediğiniz ürünü salep içerisine katarak farklı tatlar elde edebilirsiniz. Bunu yapmak gerçekten de son derece kolaydır! Denemeye değer.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Ev Yapımı Orjinal Salepli Dondurma

Paylaş:

500 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı