500 TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz

Salep Tozu

Salep Tozu

Çay ve kahve kadar geleneksel olan, dört mevsim süresince sık sık tüketilen içeceklerden biri de saleptir. Soğuk kış aylarında tüketilmesinin en önemli sebepleri ise avantajları arasında gizlidir. Vücuda verdiği yumuşatıcı etkisinden ötürü soğuk havalarda favori bir içecek olur. Yazın ise dondurmalara eşsiz lezzet ve kıvam katar. 

Soğuk kış aylarında elimizden düşürmediğimiz, gece ve gündüz demeden içtiğimiz sıcacık salep, aslında salepgiller ailesinden gelen otsu bitki çeşididir. Kırmızı ya da mor renkteki çiçek kısımları salkım salkım ve gözde kısmı silindirik, dik şekildedir. Asıl salep olarak bizlere ulaşan ise salebin yumru kısımlarından elde edilir.

Salep Tozu Nasıl Yapılır?

Mevsiminde toplanılan salepler, önce yıkanır, daha sonra da kurutulur. Kurutma işleminden sonra çekirdek salep formunu alırlar. Yalnız salebin tüketilmesi için toz salep haline getirilmesi gerekmektedir. Bu sebeple taş değirmenlerde kurutulan salepler öğütülerek toz salep haline getirilir ve kullanıma hazır hale gelirler.

Salep Tozu Kilosu Fiyatı

Saf ve doğal salep tozunun fiyatı oldukça yüksektir. Çünkü elde edilene kadar çok emekli ve zahmetli bir süreçten geçmektedir. Orijinal saf salep bulmakta çok kolay değildir. Piyasada içine kıvam arttırıcı ve aroma verici katarak satan birçok firma vardır. Bu firmaların bir kısmı içerisine ne koyduğunu belirtmemektedir bile! Bucaksalep.com olarak satışını yaptığımız toz salepler %100 saf, katkısız saleptir. İçerisinde herhangi bir yabancı madde bulunmamaktadır. Salep tozu kilosu fiyatı 1049 TL den sitemizde satılmaktadır. Toptan salep alımlarınız için iletişime geçebilirsiniz.

Salep Tozu Bozulur Mu?

Saf salep tozu uygun saklama koşulları sağlandığı sürece uzun yıllar bozulmaz. Fakat sıcakta, güneşte ya da yabancı maddelerin etkisi altında tutulursa bozulabilir. Birde salebin içine katkı maddesi katılmışsa bu maddeler daha kolay bozulabilir. Genel olarak önerilen kullanım süresi öğütülmüş salebin, öğütülme tarihinden itibaren 2 yıldır. Çekirdek salep uygun koşullarda saklanılarak uzun yıllar bozulmadan durmaktadır.

Salep Tozu Tüketmenin Faydaları

Saf ve doğal salep tozunun içinde katkı maddesi olmadığı için sağlığa birçok yönden avantaj sağlar. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

Regl Sancılarına İyi Gelir

Sancılı regl dönemi geçiren kadınlar, salep tüketerek sancılarının geçmesini sağlayabilir. Çünkü sahlep, adet sancılarının dinmesine destek olur. Aynı zamanda hamilelikte sıklaşan rahim kasılmasının azalmasına ve hamileliğin kolay geçmesine yardımcı olur.

Üst Solunum Yollarını Yumuşatır

Doğal sahlep içinde bulunan musilaj bileşeninin sayesinde boğaz yollarını yumuşatır. Bundan dolayı nezle, bronşit ve öksürük gibi üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için yararlıdır.

Beslenme Üzerinde Olumlu Etki Sağlar

En önemli faydalarından bir tanesi de iştah açmasıdır. Eğer düzenli bir şekilde besleniyorsanız ve iştahsızsanız her gün 1 bardak salep tüketebilirsiniz. 

Bağırsak Yollarını Düzenler

Salebin içerisindeki musilaj bileşeni, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi için çok olumlu katkılar sağlar. Yetişkinlerin ve bebeklerin kabızlık problemlerini ortadan kaldırılmasında yardımcı olur. Midede oluşan hazımsızlığı gidermede yardımcı olur. Aynı zamanda çocuklarda görülen bağırsak kurdunun düşmesinde ve ishalin yok olmasında etkilidir.

Vücut Sıcaklığını Dengede Tutar

Nezle ya da grip gibi hastalıklarla karşılaşmanız halinde vücudunuzda üşüme ya da titreme gibi şikayetler olabilir. Solunum yolu hastalıklarının etkisinde kalmanız durumunda bir bardak salep tüketerek sıcaklığınızın dengede kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle ter atacak ve hastalıktan kısa bir zamanda kurtulmanıza yardımcı olur.

Direncinizi ve Kuvvetinizi Artırır

Doğal sahlep bünyenizi daha dirençli ve kuvvetli bir hale getirerek sağlığınıza destek olur.

Sinirlerinizi Yatıştırır

Salebin sinirli ve gergin olunan zamanlarda da tüketilmesi önerilir. Yumuşak içimi, sinirli ve gergin anlarda rahatlamaya yardımcı olur.

İlginizi çekecek başka bir yazı

Bucak Salep Borsası

Paylaş:

500 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Stoktaki Ürünler Aynı Gün Kargo
Kredi Kartlarına Alışveriş İmkanı